Jak rozliczyć podatek od nieruchomości?
Kupiłeś lub sprzedałeś nieruchomość i zastanawiasz się jak prawidłowo rozliczyć podatek? Spieszymy z pomocą! W tym artykule dowiesz się jak poprawnie rozliczyć podatek od nieruchomości.
Jak złożyć informację lub deklarację na podatek od nieruchomości?
Sposób poinformowania odpowiednich organów o zakupie nieruchomości różni się w zależności od tego czy kupiłeś nieruchomość jako osoba fizyczna, czy też w imieniu osoby prawnej (np. Twojej spółki).
Osoby fizyczne powinny złożyć informację na cele podatku od nieruchomości na druku IN-1 w ciągu 14 dni od nabycia nieruchomości. Taki obowiązek masz niezależnie od tego czy kupujesz nieruchomość na potrzeby osobiste, czy też potrzeby jednoosobowej działalności gospodarczej.
Informację powinieneś wysłać do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Taką informację należy złożyć tylko raz, po zakupie nieruchomości. Po wysłaniu informacji właściwy urząd gminy lub miasta wyda tzw. decyzję wymiarową, w której określi wysokość podatku.
Inaczej uregulowano obowiązek osób prawnych, ponieważ są one zobowiązane do składania deklaracji na druku DN-1 corocznie. Dodatkowo osoby prawne muszą samodzielnie obliczyć wysokość podatku do zapłaty.
Przykład 1:
Jan Kowalski zakupił malowniczą działkę w Ustrzykach Dolnych 10 maja 2024 r. Informację IN-1 powinien wysłać do lokalnego urzędu miejskiego najpóźniej do 24 maja 2024 r., a obowiązek podatkowy powstanie od 1 września (tj. okres naliczania podatku).
Terminy płatności podatku od nieruchomości
Terminy płatności są również inne w przypadku osób fizycznych oraz prawnych.
Osoby fizyczne mają obowiązek płatności podatku w 4 ratach do:
- 15 marca,
- 15 maja,
- 15 września,
- 15 listopada.
Jeśli jednak podatek wynosi poniżej 100 zł, opłacany jest jednorazowo – w terminie pierwszej raty.
Osoby prawne natomiast zapłacą podatek rozłożony na dwanaście comiesięcznych rat płatnych do 15 dnia każdego miesiąca, z wyjątkiem pierwszej raty w roku, gdzie podatek należy zapłacić maksymalnie do 31 stycznia.
Podatek płaci się zazwyczaj na indywidualny rachunek bankowy, który otrzymasz pocztą od właściwego urzędu miasta lub gminy. Jeśli jednak jeszcze nie otrzymałeś takiego numeru rachunku, na stronach internetowych urzędów znajdziesz ogólny numer rachunku bankowego do wpłat na cele podatku od nieruchomości.
Ile wynosi podatek od nieruchomości?
Stawki podatku od nieruchomości znajdziesz bezpośrednio w uchwale rady miasta lub gminy, bądź też na stronie internetowej odpowiedniego urzędu. Warto pamiętać, że stawki podatku różnią się w zależności od przeznaczenia nieruchomości. Nieruchomości przeznaczone na cele działalności gospodarczej są opodatkowane dużo wyższą stawką niż nieruchomości o przeznaczeniu mieszkalnym.
W przypadku gruntów, budynków oraz samodzielnych lokali podstawą opodatkowania w podatku od nieruchomości jest powierzchnia wyrażona w metrach kwadratowych. Do obliczenia podatku należy pomnożyć powierzchnię nieruchomości przez odpowiednią stawkę i wynik zaokrąglić do pełnej liczby.
Niniejszy artykuł przedstawia jedynie podstawowe wiadomości dotyczące podatku od nieruchomości. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji, śledź materiały w naszej bazie wiedzy lub skontaktuj się z nami bezpośrednio!
Stan prawny: Czerwiec 2024 r.
Powyższy artykuł dotyczy stanu prawnego na dzień wpisu lub jego aktualizacji. Powyższa treść nie jest poradą prawną ani podatkową. W celu uzyskania porady podatkowej należy skontaktować się z doradcą podatkowym.