Sprzedaż nieruchomości a zwolnienie z VAT
Sprzedając nieruchomość w ramach działalności gospodarczej, należy opodatkować taką transakcję podatkiem VAT. Po spełnieniu ustawowych wymogów możesz jednak skorzystać ze zwolnienia z VAT. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób zastosować zwolnienie z VAT lub z niego zrezygnować.
Nieruchomość wykorzystywana na cele działalności zwolnionej z VAT
Pierwsze zwolnienie będzie możliwe do zastosowania w przypadku sprzedaży takiej nieruchomości, która była wykorzystywana wyłącznie na cele działalności zwolnionej z podatku VAT i jednocześnie przy jej nabyciu lub wytworzeniu, sprzedającemu nie przysługiwało odliczenie VAT. W tym miejscu należy podkreślić, że z powyższego zwolnienia nie będzie można skorzystać w wypadku, gdy nieruchomość służyła działalności niepodlegającej pod podatek VAT, na przykład, gdy sprzedający nabył nieruchomość jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Działalność zwolniona z VAT nie jest bowiem tym samym co działalność niepodlegająca pod VAT.
Dostawa budynków lub budowli – zwolnienie z VAT
Co do zasady sprzedaż budynków lub budowli jest czynnością zwolnioną z VAT, pod warunkiem, że nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub jeszcze przed nim. Pierwszym zasiedleniem jest oddanie budynku lub budowli do użytkowania pierwszemu nabywcy (użytkownikowi) na własne potrzeby po ich wybudowaniu. Sprzedaż może nastąpić w ramach pierwszego zasiedlenia również, jeżeli nastąpi po ulepszeniu nieruchomości, gdy wydatki poniesione na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej nieruchomości. Skorzystanie ze zwolnienia nie będzie możliwe również w przypadku, gdy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a sprzedażą nieruchomości nie minęły 2 lata.
Alternatywna możliwość zwolnienia z VAT
W razie niespełnienia powyższych warunków zwolnienia, istnieje jeszcze jedna możliwość zwolnienia z VAT dla sprzedaży budynków lub budowli pod warunkiem, że:
- w stosunku do budynku (budowli) sprzedającemu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT lub
- sprzedający nie ponosił wydatków na ulepszenie budynku (budowli), gdy przysługiwało mu prawo odliczenia VAT od takich kosztów ulepszeń. Jeśli jednak podatnik poniósł wydatki na ulepszenie nieruchomości, aby skorzystać ze zwolnienia, wydatki te muszą być niższe niż 30% początkowej wartości budynku bądź budowli.
Rezygnacja ze zwolnienia z VAT
Przepisy przewidują również możliwość rezygnacji ze skorzystania ze zwolnienia z VAT. Do niedawna jedynym sposobem na rezygnację ze zwolnienia było złożenie odpowiedniego oświadczenia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, czego należało dokonać jeszcze przed sprzedażą. Obecnie, do rezygnacji ze zwolnienia z VAT wystarczające jest również złożenie przez strony transakcji zgodnego oświadczenia w akcie notarialnym. Należy pamiętać, że aby zrezygnować ze zwolnienia zarówno sprzedający jak i kupujący muszą być czynnymi podatnikami VAT.
Powyższy artykuł dotyczy stanu prawnego na dzień wpisu lub jego aktualizacji. Powyższa treść nie jest poradą prawną ani podatkową. W celu uzyskania porady podatkowej należy skontaktować się z doradcą podatkowym.