Ulga badawczo-rozwojowa a rodzaje kosztów kwalifikowanych
Ulga badawczo-rozwojowa staje się jedną z popularniejszych ulg podatkowych dla przedsiębiorców. I słusznie! Pozwala dodatkowo odliczyć w podatku dochodowym wydatki na działalność B+R, które uprzednio zostały zaliczone do kosztów podatkowych. Limit odliczeń w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową wynosi nawet do 200%. Tym samym 500.000 złotych wydane na badania i rozwój może dać nawet 190.000 złotych oszczędności podatkowej. W tym artykule dowiesz się, jakie rodzaje kosztów kwalifikują się do ulgi B+R.
Pensje pracowników i wynagrodzenie zleceniobiorców a ulga badawczo-rozwojowa
Pierwszym rodzajem kosztów kwalifikowanych są wydatki poniesione na pensje pracowników i wynagrodzenie zleceniobiorców (także wykonawców umów o dzieło), którzy wykonywali działalność B+R. Związek wykonywanej pracy z działalnością B+R to warunek konieczny do skorzystania z ulgi. Ponadto możliwość odliczenia wydatków dotyczy wyłącznie wynagrodzenia za czas prowadzenia działalności B+R. Jeśli pracownik lub zleceniobiorca nie poświęcał się w całości działalności B+R, możesz odliczyć wyłącznie tą część wynagrodzenia danej osoby, która przypada na czas czynności B+R.
Składki na ubezpieczenia społeczne w uldze badawczo-rozwojowej
Kolejną kategorią kosztów kwalifikowanych są składki na ubezpieczenia społeczne. Nie odliczysz jednak składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, ani składki zdrowotnej. Organy podatkowe dopuszczają natomiast możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wydatków poniesionych przez pracodawcę na Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK).
Ulga badawczo-rozwojowa | Materiały i surowce jako koszty kwalifikowane
Wydatki na materiały i surowce, które służą prowadzeniu działalności B+R są kosztami kwalifikowanymi. Jest to bardzo szeroka kategoria, do której potencjalnie zalicza się wiele wydatków. Praktycznym przykładem są m.in. koszty poniesione na części do budowy maszyn lub urządzeń, półprodukty czy surowce wykorzystywane w działalności B+R.
Ulga badawczo-rozwojowa | Koszty patentu
Koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy i prawa z rejestracji wzoru przemysłowego także mogą być kosztem kwalifikowanym. Do kosztów kwalifikowanych zaliczamy wydatki na:
– przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia, łącznie z kosztami tłumaczeń,
– opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego w postępowaniu przed Urzędem Patentowym,
– odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania ww. praw
– opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, a także tłumaczenia
Ulga badawczo-rozwojowa | Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
Warunkiem koniecznym, aby odpisy amortyzacyjne stanowiły koszt kwalifikowany, jest aby środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne których dotyczą, były wykorzystywanie do działalności badawczo-rozwojowej. Nie będą jednak kosztem kwalifikowanym odpisy od samochodów osobowych oraz budynków, budowli i lokali będących odrębną własnością. Przykładem kosztów kwalifikowanych są np. odpisy amortyzacyjne od sprzętu komputerowego, maszyn lub licencji do specjalistycznego oprogramowania.
Pozostałe kategorie kosztów kwalifikowanych w uldze badawczo-rozwojowej
Oprócz wymienionych powyżej kategorii kosztów kwalifikowanych, odliczeniu w ramach ulgi badawczo-rozwojowej podlegają również wydatki:
– na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (np. naczynia i przybory laboratoryjne, urządzenia pomiarowe)
– na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne nabyte od jednostek naukowych
– związane z korzystaniem z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Niniejszy artykuł przedstawia jedynie ogólny zarys problematyki kosztów kwalifikowanych. Precyzyjne ustalenie, jakie rodzaje wydatków kwalifikują się do ulgi B+R, wymaga indywidualnej analizy. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w powyższym zakresie, zapraszamy do kontaktu!
Powyższy artykuł dotyczy stanu prawnego na dzień wpisu lub jego aktualizacji. Powyższa treść nie jest poradą prawną ani podatkową. W celu uzyskania porady podatkowej należy skontaktować się z doradcą podatkowym.
Co to znaczy kompleksowe wsparcie podatkowe?
Kompleksowe doradztwo podatkowe Klientom KAMIŃSKI | doradztwo podatkowe obiecujemy, że najlepsze pra…
Jak rozliczyć podatek od nieruchomości?
Jak rozliczyć podatek od nieruchomości? Kupiłeś lub sprzedałeś nieruchomość i zastanawiasz się jak p…
Koszty kwalifikowane a ulga B+R – praktyczne wyzwania
Koszty kwalifikowane a ulga B+R – praktyczne wyzwania Ulga na działalność badawczo-rozwojową, po zmi…