Sprzedaż nieruchomości – VAT czy PCC?
Sprzedaż nieruchomości może być opodatkowana podatkiem VAT albo podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Wskazanie odpowiedniego podatku może sprawiać praktyczne trudności, a błąd przy klasyfikacji transakcji może narazić podatnika na przykre konsekwencje. W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo należy opodatkować sprzedawaną nieruchomość.
Czym jest podatek PCC?
Podatek od czynności cywilnoprawnych obciąża m.in. umowy sprzedaży, pożyczki lub umowy spółki. W przypadku sprzedaży nieruchomości obowiązek płatności podatku ciąży na kupującym. To właśnie on jest zobowiązany do dokonania zapłaty PCC w wysokości 2% wartości nieruchomości. Co istotne, przepisy mówią o wartości rynkowej, a więc intencjonalne zaniżenie ceny sprzedaży na umowie może skutkować wezwaniem podatnika do określenia rynkowej wartości nieruchomości. Ostatecznie to nawet sam organ podatkowy może dokonać wyceny transakcji.
Podatek VAT przy sprzedaży nieruchomości
Co do zasady sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana VAT, gdy sprzedający zawiera umowę w ramach swojej działalności gospodarczej. Bez znaczenia pozostaje tutaj fakt, czy nabywca nieruchomości jest przedsiębiorcą lub konsumentem. Możliwe jest również zastosowanie zwolnienia takiej czynności z podatku VAT, jednakże należy spełnić ustawowe wymogi, o których przeczytasz w kolejnym artykule na naszym blogu.
Podatek VAT czy PCC?
Uproszczając ten dylemat, podatkiem PCC będzie opodatkowana tzw. sprzedaż prywatna, gdy sprzedający nie dokonuje tej transakcji w ramach działalności gospodarczej. Natomiast podatek VAT znajdzie zastosowanie w przypadku sprzedaży, którą przedsiębiorca prowadzi w ramach obrotu profesjonalnego. Gdy czynność podlega pod VAT, kupujący nie będzie zobowiązany do zapłaty PCC.
Przykład 1:
Jan prowadzi działalność gospodarczą, jest właścicielem sklepu spożywczego, jednak w zakres jego usług nie wchodzi handel nieruchomościami. Kupił mieszkanie we Wrocławiu, które po 8 latach postanowił sprzedać, aby wybudować dom. W tym wypadku kupujący powinien zapłacić 2% podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ sprzedaż mieszkania nie stanowiła działalności gospodarczej.
Przykład 2:
Marek zajmuje się profesjonalnie działalnością deweloperską oraz sprzedażą nieruchomości. Zawarł umowę sprzedaży domu w zabudowie szeregowej, który wybudowała jego firma. Będzie to sprzedaż opodatkowana VAT.
Sprzedaż prywatnych działek to działalność gospodarcza?
Gdy sprzedajesz kilka prywatnych gruntów i przygotowujesz je pod realizację inwestycji, prowadzisz działalność gospodarczą – tak twierdzą organy podatkowe. W związku z tym, taką sprzedaż należy opodatkować VAT. Gdy w działkach dokonano ulepszeń powodujących wzrost wartości np. ogrodzenia działki, jej uzbrojenia lub wydzielenia dróg wewnętrznych, wzrasta ryzyko uznania przez fiskusa takich działań za działalność gospodarczą. Niemniej jednak, każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Dla pełnego bezpieczeństwa podatkowego, konieczne może być uzyskanie interpretacji indywidualnej.
Przykład 3:
Adam co prawda nie prowadzi zarejestrowanej działalności gospodarczej, jednak będąc w posiadaniu sporej ilości wolnej gotówki postanowił kupić 5 działek budowlanych w atrakcyjnej cenie, które ogrodził i przystosował do budowy domów. Następnie sprzedał je z zyskiem. Pomimo, iż Adam nie jest zarejestrowanym przedsiębiorcą, to sprzedaż działek może wypełniać definicję działalności gospodarczej. Organy podatkowe mogą zatem uznać, że transakcja powinna zostać objęta podatkiem VAT.
Powyższy artykuł dotyczy stanu prawnego na dzień wpisu lub jego aktualizacji. Powyższa treść nie jest poradą prawną ani podatkową. W celu uzyskania porady podatkowej należy skontaktować się z doradcą podatkowym. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!